• B.O.W. Infos Sp. z o.o.

    ul. Reja 13/15
    81-874 Sopot

  • (58) 555 23 40
  • Pon - Pt : 08:00 - 16.00

Windykacja – garść najważniejszych informacji

Nabywanie dóbr jest ściśle związane z niezbędnym obrotem środkami finansowymi. Jednak czy w praktyce zawsze to tak wygląda? Niekoniecznie, ponieważ niektóre osoby potrafią celowo opóźnić konieczność uiszczenia stosownej wpłaty. Istnieje jednak skuteczne rozwiązanie, dzięki któremu zarówno przedsiębiorstwa, jak i osoby prywatne sprawnie odzyskają swoje pieniądze. Są to agencje windykacyjne. Czym są, jakie są ich rodzaje oraz od czego się to zaczęło? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w poniższym tekście – zapraszamy!

Podstawowe informacje o windykacji długów 

Jak się okazuje, pierwsze wzmianki dotyczące windykacji pochodzą z czasów  Starożytnego Rzymu, kiedy to funkcjonowała instytucja określana jako rei vindicatio. Jej  zadaniem było odzyskiwanie rzeczy oraz dóbr od nieuprawnionych do ich posiadania  osób. Jeśli chodzi o tłumaczenie słowa vindicatio, oznacza ono w dosłownym przekładzie  „dochodzenie roszczeń”, a także „obronę konieczną”. Niezaprzeczalnie nie mija się to z  prawdą. Warto pamiętać, że współczesna windykacja polega na dochodzeniu własności za pomocą dostępnych środków. Co istotne, wbrew niektórym opiniom, ściąganie długów jest  legalne, ale należy jednocześnie pamiętać o przestrzeganiu prawa. 

Windykacja i jej rodzaje 

Na ogół wyróżniane są dwie formy windykacji ze względu na stosowane środki oraz  narzędzia – miękka i twarda. Stosuje się je w określonych sytuacjach, a samym doborem  strategii ściągnięcia długu zajmuje się firma windykacyjna. Na czym polega wcześniej  wspomniany podział? 

Windykacja miękka 

Inaczej określana jest mianem polubownej. Głównym założeniem tej formy windykacji jest  zmotywowanie dłużnika do uiszczenia stosownej zapłaty. W jaki sposób? Przede  wszystkim poprzez kontakt telefoniczny, wysyłanie wiadomości e-mail oraz tekstowych, a  także stosownych pism z wezwaniem do płatności. Główną zaletą okazuje się uniknięcie  niejednokrotnie kosztownych rozpraw sądowych. 

Windykacja twarda 

W tym przypadku można powiedzieć, że przechodzi się do konkretów. Dlaczego?  Ponieważ windykacja twarda jest ściśle związana z postępowaniem sądowym. Jeśli tylko  się da, krok ten jest unikany, ale niekiedy mimo wszystko zachodzi potrzeba podjęcia tego  typu środków. Na ogół dzieje się to wtedy, gdy płatnik długi czas unika uiszczenia płatności lub wtedy, gdy skontaktowanie się z nim jest utrudnione albo całkowicie niemożliwe. 

Problemy związane z odzyskaniem określonej kwoty pieniężnej z danego tytułu stanowi  nierzadki problem. Jeśli taka sytuacja zaistnieje, efektywnym rozwiązaniem okaże się  firma windykacyjna. Pracujący w niej specjaliści zbiorą stosowne informacje o dłużniku, a  w następnej kolejności podejmą stosowne środki, by uzyskać dla klienta zaległe pieniądze.Ponadto dzięki usługom windykacji uniknie się konieczności załatwiania czegokolwiek na  własną rękę.

2021-05-20T14:01:11+00:00
Zadzwoń